4 Nisan 2010 Pazar

Happy Easter Holiday (April 4 Sunday)Yumurta Bayramı ingilzce easter diye adlandirilır, adını baharı ve bereketi simgeleyen eski Pagan tanrıçası ostara'dan almistir.Yani bu bayramın kutlanısı cok eskiye dayanır.Tavsan ve yumurta bereketin sembolüdür.Yumurta, her zaman için,yeniden doğuşun simgesi olmuştur. Eski zamanlarda, mısırlılar ve persler, misafirlerine yeni ve uzun bir yaşam dileği olarak, lila, pembe, mavi gibi canlı ilkbahar renkleriyle boyanmış yumurtalar hediye ederlermis.Zaman icerisinde baharin gelisini kutlayan bu eski Pagan bayramini Hristiyan alemi Hz.İsanın dirilerek mezarından göğe yükseldiği inancına dayandırarak kutlamaya baslamistir. 40 günlük bir orucun ardından nisandan önceki son perşembe akşamı ayinler başlar. cumartesi akşamı arifedir. Cuma başlayan ve pazartesi sona eren 4 günlük bir süreçte ; cuma hz. isa'nın çarmıha gerildiği gün olarak pazar dirildiği gün olarak pazartesi de miraça çıktığı gün olarak kutlanır.
Katolik kiliselerinde, paskalya gecesi ayininde yeni ateş kutsanır, paskalya mumu yakılır; kutsal kitaptan bölümler okunur, vaftiz törenleri yapılır (hıristiyanlığın başlangıç döneminde vaftiz törenleri, yılda yalnızca bir kez, paskalya gününde yapılırdı).rum ve rus ortodoks kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir; alay, kiliseden çıkarken hiç ışık yakılmaz; dönüşte ise, isa'nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılır.Tabiki bu bayramin en güzel yani rengarenk boyanmis yumurtalar ve tavsan seklindeki cikolatalar ve tabiki tatil :)
Alinti...

Sizler icin bu gune ozel kutlama hazirliklarini kapsayan resimler cektim.....
Her yer tavsancik ;)


Marketten aldigim Happy Easter cikolatalari...Cici easter saksilari;;;(uzerlerinde yumurtalar var)


Easter reklamlari........

1 yorum:

Pirlanta kutusu dedi ki...

Easter oyuncaklari ve sekerleri Easter bittikten sonra indirime giriyor canim, ben dun baya bir cikolata aldim tavsan seklinde ;)